Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Bohaterami tej ciekawej opowieści są: robaczek mieszkający w jabłku i wąż żyjący w korzeniach jabłonki. Rozmawiają ze sobą o zagrożeniach płynących ze strony ludzi. Chcą chronić swój dom. Robaczek obawia się o życie, kiedy widzi ludzi zrywających jabłka i wrzucających je do skrzynek. Jego byt jest zagrożony, co uświadamia mu syczący wąż, wspinający się po gałęziach. Stabilny i wygodny tryb życia robaczka, który serwuje się ucieczką przed niebezpieczeństwem chowając się za pestkami, może ulec  zniszczeniu. Wąż uczy go, kim są ludzie i przekonuje, że należy ich unikać. Ważnym miejscem rozmów węża z robaczkiem staje się ukryta w korzeniach jabłonki Tajna Biblioteka, w której zgromadzono przede wszystkim ludzkie książki.

Oczywiście całe opowiadanie to rzecz nie o robaczkach, czy wężu, ale o ludziach, o ich kondycji. Wiele w opowiadaniu odniesień do literatury, a przede wszystkim do Biblii. Wąż zdradza tajemnicę ludzką, że jabłko to źródło wszelkiej wiedzy, dzięki jego zjedzeniu nie potrzeba wkładać wiele wysiłku, aby poznać świat.

Jabłonka to w opowiadaniu osiedle ludzkie, jabłka to domy, w których żyją robaczki ze swoimi codziennymi kłopotami i troskami, radościami. Są robaczki-dzieci, robaczki-rodzice i robaczek-dziadek Robak. Można czytając tę opowieść  domyślać się różnych aluzji literackich, bawić się nimi. Jest to oczywiście lektura dla zorientowanego w świecie literackim czytelnika. Małe dziecko będzie przeżywać przygody robaczka i węża , oglądać świat ludzi z innej perspektywy,  cieszyć się optymistyczną puentą, która wszystkich zaskoczy.


Książka została wyróżniona w konkursie literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2015 r.
Tina Oziewicz
DZICY LOKATORZY
Wydawnictwo „Czerwony Konik”, 2014