Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Na dzień 5 grudnia 2015 r. przypada 90. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta. Z tej okazji proponujemy Państwu wirualne odwiedziny w Lipcach Reymontowskich, w których pisarz ulokował akcję „Chłopów”, powieści nagrodzonej Noblem w 1924 r.
 
Lipce Reymontowskie to wieś w województwie łódzkim, ale dziś przypomina raczej miasteczko. Niewiele zapewne zostało w niej z czasów, kiedy Reymont tu pracował jako niskiej rangi funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Do dziś zachował się domek dróżnika, w którym mieszkał. Łatwo tam trafić, ale po dojściu do niewielkiego mostu kolejowego trzeba ok. 200 metrów przejść ścieżką wzdłuż torów. Do środka nie da się wejść, bo domek jest zamieszkany.

Drugie ważne miejsce z pisarzem związane to Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta, mieszczące się na terenie byłej manufaktury włókienniczej. Jest tu trochę dawnych sprzętów i tych związanych z włókiennictwem, i z rolnictwem. Co prawda można zobaczyć kilka rzeczy związanych bezpośrednio z pisarzem i jego najważniejszą powieścią, ale jednak słusznie placówkę tę nazywa się „muzeum imienia Reymonta”. Trudno się zresztą dziwić, że mało tu pamiątek po autorze „Chłopów”, bo pobyt w Lipcach, choć bardzo ważny jako inspiracja, nie miał zbyt wielkiego znaczenia dla jego życiowych losów. Ale pamięć o nim się tu pielęgnuje, co znajduje czasem wyraz w całkiem współczesnych gestach, jak przedstawiające scenę z „Chłopów” graffiti na ul. Reymonta.

W poniższej galerii znajdziecie Państwo garść zdjęć z Lipiec. Niech ta wirtualna wycieczka tropem pisarza będzie akcentem przypominającym naszego Noblistę w dzień rocznicowy. A jeśli chcecie Państwo się dowiedzieć, co W.S. Reymont robił we Wrocławiu, wystarczy otworzyć ten link >>