Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje wyszukane na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądam witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą. Warto też dodać (co ostatnio sprawdziłem), że na 171 bibliotek podstawowych (z filiami jest na Dolnym Śląsku bibliotek 606), 66 nie ma własnej strony internetowej, a 88 nie ma profilu na portalach społecznościowych.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Jacek Czarnik
wrzesień 2015
Węgliniec, Przedmoście, Czernica (pow. wrocławski)
W Bibliotece Publicznej w Węglińcu rozpoczął działalność Klub GO_PRO! Skrót rozszyfrować należy jako „Gminny Ośrodek Programowania”. Jest to projekt ogólnopolski, do którego w pierwszej fazie zakwalifikowano tylko 20 bibliotek z całego kraju (wśród nich Gminną Bibliotekę Publiczną w Przedmościu, w której GO_PRO pod nazwą Klub Kodera działa od początku roku).
W całej sprawie chodzi o zachęcenie do nauki programowania młodzieży szkolnej w miejscach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Wszystko finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Biblioteki, które ten projekt realizują, wyposażone zostały w sprzęt multimedialny służący edukowaniu w zakresie algorytmów, zestawy klocków Lego Mindstorms, służące do konstrukcji prawdziwych robotów, których zachowanie można dowolnie programować i inne pomoce dydaktyczne.
We wrześniu wstępny etap weryfikacji przeszła Biblioteka Publiczna w Węglińcu i wtedy rozpoczęły się tam zajęcia warsztatowe.
Podobnie Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy, która w tym samym czasie zorganizowała „warsztaty programowania robotów Lego" dla dzieci z pierwszych klas gimnazjum, a także spotkanie informacyjne o „GO_PRO”.


? GBP w Przedmościu prowadzi zajęcia w Klubie Kodera od początku roku. Jakoś umknęła mi ta informacja, ale przy okazji włączenia w to przedsięwzięcie biblioteki weglinieckiej, chcę podkreślić, że jednak Przedmoście było wcześniej... Najważniejsze jednak, że młodzież szansę dostała właśnie w bibliotekach...
We wrześniu (i październiku)
Jawor
„Spacerkiem po Jaworze” – tak nazwano cykl wycieczek do miejsc z różnych względów ciekawych, na które zabierają czytelników bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej. We wrześniu był to Gabinet Osobliwości w Muzeum Regionalnym w Jaworze (oprowadzał kustosz), a w październiku Kościół Zielonoświątkowy (oprowadzał pastor).


Pomysł na imprezę i integrację z biblioteką znakomity! Bibliotekarze z MBP spacerują tak z czytelnikami już od blisko dwóch lat. Donosimy więc o tym przedsięwzięciu z dużym poślizgiem, ale lepiej późno niż wcale...
5 września 2015
Strzelin, Lubań
Większość bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku włączyła się w Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Bibliotekarze mieli mnóstwo pomysłów na tę imprezę. Dwa z nich spodobały mi się szczególnie. Miejską Bibliotekę Publiczną w Strzelinie odwiedziły tego dnia damy z epoki – istna Izabela Łęcka (burmistrz Strzelina przebrana w kostium teatralny dzięki szefowej biblioteki) i towarzysząca jej, powiedzmy, Kazia Wąsowska (dyrektor strzelińskiego „ogólniaka”)... Obie panie można obejrzeć na zdjęciu powyżej.
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu urządzono z kolei wystawę lalek. Na zdjęciach zamieszczonych w internecie widać, że wśród współczesnych były także zabawki dawne i nie tylko lalki, ale i inne akcesoria, jak np. wózki itp. No przecież w końcu między baronową Krzeszowską i panią Stawską poszło właśnie o zabawkę...
15 września 2015
Świeradów-Zdrój
IZERKA (czyli MBP w Świeradowie-Zdroju) zaproponowała czytelnikom konkurs fotograficzny o dość nietypowym i wymagającym temacie. Uczestnicy mają nedsłać zdjęcia swoich półek z książkami.


Temat trudny, bo łatwo tu o banał... No i ile można mieć pomysłów na pokazanie półki z książkami.... Ale wyobraźnia nie zna granic, co widać na co dzień w internecie, dlatego jestem ciekaw rezultatów!
17 września 2015
Piława Górna
Biblioteka w Piławie Górnej jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury organizacyjnie. Ale  nie tylko. Przy ośrodku powstaje Izba Regionalna. Biblioteka włączyła się w akcję zbierania eksponatów – dokumentów, zdjęć, pamiątek rodzinnych, dawnego sprzętu gospodarstwa domowego, niewielkich mebli, kufrów czy waliz. Apelują także o ulokowanie w Izbie przedmiotów związanych z dawnymi zakładami włokienniczymi (m.in. odzieży typu „Bobo”).


Inicjatywy ratujące od zguby pamiątki czasu przeszłego są ZAWSZE nie do przecenienia! Pięknie, że biblioteki się w to włączają.
19 września 2015
Gryfów Śląski
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski urządziła wernisaż wystawy fotograficznej „Magia Świnoujścia” (rezultat pleneru fotograficznego).


Spodobał mi się ten odlot! Morze u pod podnóża gór... Większość bibliotek lokalnych (czasem także biblioteka w Gryfowie) jest skupiona na problematyce regionalnej, ale kiedy można, to czemu nie sięgnąć po temat nieco nieoczekiwany, ale rozszerzający horyzonty.
21 września 2015
Jelenia Góra
Tego dnia odbyło się spotkanie jubileuszowe wieloletniego współpracownika Książnicy Jeleniogórskiej, jednego z najwazniejszych współtwórców Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej – Ullricha Junkera, który szperając po niemieckich i polskich archiwach czy muzeach dociera do niepublikowanych kronik, wspomnień, ksiąg pamiątkowych i archiwaliów. Dokonuje transkrypcji z pisma gotyckiego na niemiecki alfabet łaciński. Opracował już ponad 130 pozycji — artykułów, książek, transkrypcji, materiałów konferencyjnych, co stanowi ponad 11.000 stron oglądanych przez setki internautów.


Cóż za piękna pasja! I wymowny przykład wspaniałej, pożytecznej pracy ponad granicami. A jednak bywają tacy ludzie! Jakże to podnosi na duchu!
21 września 2015
Oława
Działająca przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oławie Izba Muzealna Ziemi Oławskiej po raz pierwszy włączyła się do Europejskich Dni Dziedzictwa. Urządzono dwie wystawy: jedną, na 70-lecie miasta, poświęcono pierwszym dniom w Oławie, a drugą 70-leciu sportu na ziemi oławskiej. A PiMBP zaprosiła na „Oławski quest, czyli spacer z zagadkami trasą zabytków”.


Strumień pomysłów na upowszechnianie historii miasta i okolic w oławskiej PiMBP nie zwalnia biegu... Ciekawe, gdzie jest jego źródło?
22 września 2015
Lądek-Zdrój
Biblioteka Publiczna w Lądku Zdroju zainaugurowała działalność Klub Czytelniczo-Ortograficznego. Dla dzieci oczywiście.


To jednak nietypowe, ale przecież pożyteczne połączenie klubu dyskusyjnego z korepetycjami!
23 września 2015
Legnica
W Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja „Niesłyszący w społeczności lokalnej - relacje i interakcje”, poświęcona problemom osób głuchych i niedosłyszących i pomocy, jaką tej grupie niepełnosprawnych świadczą różne instytucje i organizacje.
Dodajmy, że w LBP działa Klub Czytelnika Głuchego, który powstał ponad dwa lata temu we współpracy ze stowarzyszeniem „Równość Człowieka Głuchego”. Spotkania prowadzi bibliotekarka, korzystając z pomocy przedstawicielki stowarzyszenia, która pełni rolę tłumacza na język migowy.


Taki sam klub działa przy MBP w Bolesławcu (patrz – niżej)
23 września 2015
Bolesławiec
Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej działa od 2013 r. Klub Głuchego Czytelnika. Tak jak w Legnicy, powstał on we współpracy ze stowarzyszeniem „Równość Człowieka Głuchego”. Także i tutaj bibliotekarka z pomocą tłumaczki na język migowy prezentuje biblioteczne nowości oraz prowadzi tematyczne zajęcia manualne. Podczas owego wrześniowego  spotkania, poznając nowe biblioteczne nabytki klubowicze wykonywali np. sowy z szyszek.


Spotkania Klubów Czytelnika Głuchego (i w Legnicy, i w Bolesławcu), wykorzystałem oczywiście jako pretekst do pokazania zjawiska. We wrześniu minęło bowiem dwa lata od inauguracji działalności klubów (odbywają się co miesiąc, a więc było ich ponad 20), a my nie mieliśmy okazji, żeby powiadomić o istnieniu tego cennego przedsięwzięcia.
23 września 2015
Głogów
Mieszkańcy Głogowa mogli w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach oddawać głosy na projekty zgłoszone do gminnego budżetu obywatelskiego na rok 2016.


Czyż to nie jest bibliotekarski heroizm? Jak sobie człowiek przypomni tę armię pracującą przy wyborach parlamentarnych... Wiem, że skala mniejsza, ale odpowiedzialność nie za bardzo... Żeby chociaż jakaś sensowna gratyfikacja, bo przy znanych nam bibliotekarskich pensjach to taka praca nazywa się – jak przed laty: „społeczna”...
23 września 2015
Polkowice
Bibliotekarze z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej wykorzystali lokalną „Senioriadę” do zareklamowania biblioteki i jej działalności. Mieli własne stoisko, informowali, przekonywali, zachęcali...


Rzeczywiście: lepiej wykorzystywac takie sytuacje, niż być wykorzystywanym..
23 września 2015
Sobótka
Tamtejsi bibliotekarze nawiązali współpracę z Okręgową Izbą Radców Prawnych we Wrocławiu i dzięki temu mieszkańcy Sobótki mogli w MiGBP skorzystać z bezpłatnych porad prawnych pod hasłem „Niebieski Parasol”. Dwoje radców prawnych pełniło tego dnia w bibliotece pięciogodzinny dyżur.


Wobec superużyteczności przedsięwzięcia komentarz jest chyba niepotrzebny...
24 września 2015
Wiązów
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie włączyła się w kampanię „Sprzątanie świata”, organizując specjalne spotkanie z pierwszakami. Dzieciaki zostały najpierw przygotowane teoretycznie (co to jest recykling i jak postępować ze śmieciami), a potem z bibliotekarką i nauczycielką ruszyły w miasto, żeby pozbierać w nim śmieci.


Na szczęście, jak się dowiedzieliśmy, służby miejskie sprawiły się tego dnia dobrze i maluchy nie stanęły przed niewykonalnym zadaniem (gdyby to było gdzie indziej, mogłoby nie wystarczyć ich przedszkolne siły...). Ale wczesna edukacja proekologiczna jest jak najbardziej potrzebna...
25 września 2015
Bystrzyca Kłodzka
Na VI Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej tamtejsza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy włączyła się w Nocne Zwiedzanie Miasta. Udostępniono podziemia biblioteczne, które odwiedziły tłumy... Przyjmowali je młodzi ludzie w stosownych, stylizowanych na historyczne strojach.


Doprawdy (!) na zdjęciach te podziemia wyglądały jak prawdziwe lochy. Można by w nich więzić hrabiego Monte-Christo!
26 września 2015
Świebodzice
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach uruchomiła tego dnia w dwóch szkołach Biblioteczne Pogotowie Książkowe, czyli specjalne stoiska, gdzie bibliotekarki nie tylko zachęcały do korzystania z biblioteki (ulotki informacyjne, balony z logo itp.), ale przede wszystkim wypisywały dzieciom specjalne recepty na książki. Po rozmowie z dzieckiem wpisywano odpowiednio dobrany tytuł i całość uwierzytelniano bajkową pieczątką.


Prosty, ale fajny pomysł na promocję... Pewnie dzieciaki mogły te recepty w bibliotece od razu zrealizować...
28 września 2015
Białołęka, Wałbrzych
Gminna Biblioteka Publiczna w Białołęce przeniosła do nowej siedziby punkt biblioteczny w Pęcławiu. Teraz mieści się on w pęcławskim Centrum Turystyki. Mówiono mi w bibliotece, że znakomicie sprawdza się funkcjonujący od kilku lat w tej samej gminie punkt biblioteczny w Leszkowicach, cieszący się naprawdę dużą liczbą czytelników.
Z kolei Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu zlikwidowała (zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej) punkt biblioteczny w Lubiechowie ze względu na niewielkie zainteresowanie.


No cóż... Warto podtrzymywać istnienie punktów bibliotecznych tam, gdzie one dobrze działają. Racjonalne jest też likwidowanie ich tam, gdzie nieopodal pojawiają się dobrze wyposażone, nowoczesne filie biblioteczne. Wiem, że to truizmy, ale co jakiś czas słyszę o tendencjach do unicestwiana punktów bibliotecznych... Tu potrzebna jest refleksja i umiar...
1 października 2015
Kłodzko
Kłodzka Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej jest najstarszą Biblioteką Miejską (powstała w sierpniu 1945 roku) i Biblioteką Powiatową (powstała 1 października 1945 roku) na ziemi kłodzkiej i Dolnym Śląsku. Zaprosiła mieszkańców na jubileuszowy „benefis artystyczny” (a nie na akademię ku czci), podczas którego biblioteka przedstawiła „dorobek kulturalny placówki i ludzi z nią związanych, wnoszących niezaprzeczalny wkład w rozwój kultury na Dolnym Śląsku”. Partnerem biblioteki przy zorganizowaniu tej imprezy było Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe.

Najstarszej Bibliotece na Dolnym Śląsku gratulujemy jubileuszu, a kłodzkim Bibliotekarzom życzymy by nadal tak dynamicznie rozwijali jej działalność, jak to się działo w ostatnich latach... Podziwiamy i trzymamy kciuki za przyszłość!
1 października 2015
Wąsosz
W Bibliotece Publicznej w Wąsoszu zainaugurowano cykl spotkań poświęconych szachom. Są to cotygodniowe, bezpłatne zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. „Biblioteka współorganizuje te zajęcia z sekcją szachową „Goniec – Wąsosz”.


Faktycznie! Biblioteczna atmosfera sprzyja taktycznemu skupieniu szachisty...
1 października 2015
Jaworzyna Śląska
Czytelnia jaworzyńskiej Biblioteki stała się areną szkolenia dla wolontariuszy Klubu Młodzieżowego z podstaw udzielania pierwszej pomocy. Prowadził je strażak.
2 października 2015
Radków
Dzięki bibliotekarce ze Ścinawki Górnej przedszkolaki z Tłumaczowa spotkały się z panem Jerzym oraz jego podopiecznymi, czyli dwoma młodymi jeżami.
5 października 2015
Bielawa
Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie znalazła dobry, jak się wydaje, sposób na pozyskanie nowych materiałów dokumentalnych dla swojego Działu Regionalno-Badawczego. Ogłosiła konkurs na najciekawszą pamiątkę historyczną związaną z Bielawą. Miałyby to być stare zdjęcia, dokumenty, plakaty, sztandary, pieczęcie, przedmioty szkolne, biurowe, lekarskie, apteczne, włókiennicze, przedmioty użytku codziennego itp. Nagroda główna to 300 zł, pozostałe są nagrodami rzeczowymi.


Dodam, że w tytule konkursu sprzytnie zasugerowano obszar poszukiwań – „Na strychu babci, czyli pamiątki związane z Bielawą”. Dobry koncept.
6 października 2015
Złotoryja
Złotoryjska Miejska Biblioteka Publiczna bierze udział w projekcie „Zielone Gry”, który jest wdrażany przez wrocławskie Centrum Rozwiązań Systemowych (CRS). Polega on na tym, że biblioteki „włączają młodych do gry o przyrodę”. Jest to próba eko-edukacji przez zabawę. Biblioteki (i nie tylko one) otrzymują bezpłatne komplety gier planszowych o tematyce ekologicznej wraz ze scenariuszami, jedną grę komputerową, materiały promocyjne oraz mają zagwarantowane odpowiednie przeszkolenie. Do zabawy zaprosić mają ludzi młodych (od gimnazjalistów do studentów).


W filmie relacjonującycm szkolenia widziałem, że jedną z uczestniczek była bibliotekarka z powiatu wałbrzyskiego, a więc w „Zielone Gry” pograją nie tylko w Złotoryi...
6 października 2015
Oleśnica
Miejska Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Oleśnicy przejęła od gminy materiały źródłowe Zarządu Cmentarzy Komunalnych, wśród których są dokumenty dotyczące cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej (m.in. plan przedstawiający rozmieszczenie kwater na cmentarzu, ewidencja pochowanych żołnierzy, którzy polegli w okolicach Oleśnicy). Dokumentacja ta trafi do Działu Dokumentów Życia Społecznego MBP.


Dobrze, kiedy urzędnicy samorządowi reagują przytomnie, nie skazując na zagładę materiałów o może niezbyt chwalebnej proweniencji (ZSRR!), ale z punktu widzenia historycznego bezcennych.
7 października 2015
Mysłakowice
W pałacu w Bukowcu odbyło się spotkanie bibliotekarzy z powiatu jeleniogórskiego. Przyjrzeli się funkcjonowaniu fili biblioteki publicznej w Bukowcu, genezie i działaniom pracowni regionalnej oraz problemom z jakimi mierzą się biblioteki na terenie powiatu. Nie zabrakło oczywiście akcentów krajoznawczych. Miejsce było do tego wymarzone...
8 października 2015
Nowogrodziec, Kudowa-Zdrój, Ludwikowice, Przygórze, Bożków, Dzikowiec, Jugów, Prusice, Czarny Bór, Głuszyca, Mieroszów, Bogatynia, Zagrodno, Złotoryja, Bystrzyca Kłodzka
Biblioteki w wymienionych wyżej miejscowościach (większe jak w Kudowie-Zdroju czy Ludwikowicach i mniejsze jak w Dzikowcu i Przygórzu) zainaugurowały cykle spotkań w ramach projektu Fundacji Orange „Akcja – e-motywacja”.
Z grubsza biorąc, są to spotkania motywujące seniorów do stymulowania własnego rozwoju i do aktywności społecznej. A wszystko przy pomocy nowych technologii i internetu. Podczas spotkań seniorzy uczestniczą w internetowej transmisji (telekonferencji) z udziałem ciekawych, znanych osób (one są przykładem takiej aktywności). Na spotkaniu inauguracyjnym czytelnicy z tych miejscowości mieli  okazję zadać pytania i podyskutować ze znaną aktorką Emilią Krakowską, która mimo swoich 75 lat zachowuje mnóstwo optymizmu i jest – wprawdzie inaczej niż kiedyś – ale bardzo aktywna. Na kolejnym spotkaniu spotkali się z pisarką Krystyną Koftą.


Oto jeden z przykładów niezaprzeczalnej wartości internetu (przy wszystkich jego przypadłościach) – doskonale skraca odległości, i w sensie fizycznym, i w relacjach między ludźmi. I jeszcze link do strony organizatora >>
8 października
Chojnów, Zgorzelec, Świebodzice, Kudowa-Zdrój, Podgórzyn, Mościsko
Czytelnicy z bibliotek w wymienionych wyżej miejscowościach wzięli udział w Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. W tym roku (bo projekt trwa od 4 lat) do dyskusji zaproszono młodzież. Całość jest elementem programu „Tu czytamy”, który Instytut Książki w Krakowie realizuje we współpracy z różnymi wydawnictwami.
Tego dnia, o piątej po południu ponad 400 osób z pięćdziesięciu wybranych młodzieżowych klubów DKK z całej Polski, rozpoczęło dyskusję na temat książki Eve Ainsworth „7 dni". Ksiązki dotarły do dyskutantów via DKK.


? Na razie cała dyskusja składa się z wielu małych, prowadzonych w różny sposób (np. w Chojnowie odbył się sąd nad bohaterami powieści). Przy stopniu zaawansowania dzisiejszych techmnologii można sobie wyobrazić, że te 400 osób faktycznie  weźmie udział w jednej dyskusji. To tylko kwestia czasu, ściślej: czasu trwania dyskusji...
9 października 2015
Szczawno-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała korepetycje w bibliotece. Odbywają się raz w tygodniu. W matematyce, fizyce czy przyrodzie podciągają tam młodych czytelników nauczyciele. Co ważne, korepetycje są bezpłatne! I mają ładną nazwę – „Łatwizna”.


Można powiedzieć, że uczniowie poszli na łatwiznę... Ale przedsięwzięcie bardzo sensowne. Tylko jakim cudem te korepetycje są bezpłatne?
9 października 2015
Pieszyce
W ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece” (pisałem już o nim w „Kronice”) pieszycka MBP zrealizowała zajęcia o bardzo ciekawym scenariuszu. Poświęcone były kosmicznej wyprawie statku „Apollo 11”. Uczestnicy spotkania najpierw czytali fragmenty książki o zdarzeniach z 1969 r., następnie wysłuchali kosmicznej muzyki, obejrzeli archiwalne nagranie z Centrum Kosmicznego NASA, a po założeniu kosmicznych rękawic stworzyli księżycowe obrazy. Potem wszyscy wykonali „księżycowe” odciski własnego buta oraz opowiedzieli (z wyobraźni) o swoich przeżyciach w czasie kosmicznej wyprawy.


Znów imponuje mi kompleksowe i wielostronne opracowanie tematu.
10 października 2015
Siekierczyn
Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie znalazła się w gronie wyróżnionych w konkursie dla bibliotek, zorganizowanym z okazji Dnia Książki Star Wars. Zadaniem uczestników było pobranie plakatu „Star Wars” przygotowanego przez organizatorów konkursu, wywieszenie go w bibliotece, sfotografowanie i przesłanie zdjęcia pod podany adres. Nagrodzeni mają do końca listopada otrzymać zestawy książek...

?
Moc była z Wami!
10 października 2015
Szklarska Poręba
Miejska Biblioteka Publiczna w Szklarskiej Porębie otrzymała tytuł „Przyjaciela Szkoły” (Podstawowej nr 1 w Sz.P.). Tytuł przyznano bibliotece z okazji 70-lecia szkoły.
24 lipca 2015
Lubań
W piątkowe przedpołudnie bibliotekarki z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu zabrały dzieci na wycieczkę do Świeradowa Zdroju, do Centrum Edukacji Przyrodniczej „Izerska Łąka" (tu poznawały m.in. życie pszczół) i do starego młyna (produkcja mąki i wypiek chleba).
11 października 2015
Milicz
Biblioteka Publiczna w Miliczu oraz Uczniowski Klub Sportowy „Skoczek" organizują Biblioteczny Turniej Szachowy dla dzieci i dorosłych.


Ach, ci mali szachiści! Słyszałem, że potrafią dołożyć niejednemu dorosłemu! Nie dziwi mnie więc, że nie ograniczają wieku, organizując turniej... I z całą pewnością wkładają weń więcej szczerej pasji niż dorośli...
12 poaździernika 2015
Kąty Wrocławskie
Biblioteka Publiczna w Kątach Wrocławskich zapowiedziała, że od stycznia 2016 r. wprowadzi elektroniczny system wypożyczeń.


Gratulujemy! Bo nie jest to jeszcze na Dolnym Śląsku tak częste, jak by się wydawało...
13 października 2015
Głuszyca
W Głuszycy wypożyczają czytaki. Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała w depozyt Czytaka Plus, czyli urządzenie do odtwarzania cyfrowych książek mówionych, a razem z urządzeniem bezpłatny dostęp do prawie 1300 tytułów nagranych książek. Wszystko dzięki temu, że zkwalifikowała się do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2015", który jest realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „LARIX”, przy finansowym wsparciu ministerstwa kultury.


Patrz też – 27 października. Miłków.
13 października 2015
Karpacz
W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej obchodzili swój jubileusz (110 lat istnienia ZNP) nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Gośćmi byli burmistrz, przewodnicząca RM, starosta powiatu, ksiądz proboszcz...

Jubileusz faktycznie okrągły i przyjazny gest braci bibliotekarskiej... Ale swoją drogą ciekawe, czy szacowni przedstawiciele władz równie licznie przychodzą na tego rodzaju imprezy biblioteczne...
16 października 2015
Świdnica
Po raz ósmy odbył się w świdnickiej MBP Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką. Warto na niego zwrócić uwagę, bo promuje zjawisko coraz rzadsze w polskim edytorstwie – książki, które są rezultatem pogłębionej współpracy autora i grafika, w których więź tekstu z ilustracją i innymi elementami graficznymi stanowi dodatkową wartość artystyczną. Warto podkreślić, że nadesłane prace oceniało w tym roku świetne jury: Karol Maliszewski, Jacek Podsiadło i Andrzej Onichimowicz. Wygrała książka Kacpra Płusy „Wiersze na żółtym papierze”.


Mam okazję pisać o tym konkursie w „Kronice” po raz pierwszy. Chciałbym więc podkreślić, że jego jakość, prestiż i „owoce”, czyli piękne i ciekawe książki są dowodem na to, że także biblioteka może budować wzorce szlachetnego edytorstwa.
13 października 2015
Jelcz-Laskowice
Biblioteka w Jelczu-Laskowicach zaprosiła dzieci na pogadankę i zajęcia pod hasłem „Zwierzę nie jest rzeczą - dbaj o swojego pupilka".


W bibliotece liczy się także działalność wychowawcza, nie tylko edukacyjna. Zwłaszcza budowanie w dzieciach postaw empatycznych.
13 października 2015
Ziębice
„Ziemia ząbkowicka – siedem dekad” – taki tytuł ma regionalny konkurs literacki ogłoszony przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Ziębicach z okazji 70-lecia zasiedlenia ziemi ząbkowickiej przez polskich osadników.


Po jubileuszach, które zwykle mają charakter ewidentnie okolicznościowy, pozostają czasem wartościowe i pożyteczne materiały. Spisane przez mieszkańców wspomnienia stają się dość szybko cennym źrółem historycznym. Dlatego takie konkursy mają sens.
14 października 2015
Brzeg Dolny
Spotkanie poświęcone twórczości romskich poetów: Bronisławy Wajs- Papuszy oraz Karola Parno Gierlińskiego, cygańskiego poety, rzeźbiarza i intelektualisty urządzono w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzegu Dolnym. Gościem specjalnym był Zbigniew Waleryś, aktor, odtwórca roli męża w  filmie „Papusza”.
16 października 2015
Łagiewniki
Po wielomiesięcznym remoncie otwarto w Łagiewnikach bibliotekę i czytelnię multimedialną. Remont przyniósł wiele nowoczesnych zmian, poprawił wygląd i funkcjonalność lokalu.

Gratulujemy!
16 października 2015
Wałbrzych
Filia wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami, funkcjonująca w dzielnicy Glinik Nowy obchodziła jubileusz 60-lecia. Obchod poprzedził remont wnętrz biblioteki. Warto zwrócić uwagę na sposób funkcjonowania tej małej biblioteki w środowisku. Przez lata ukształtowały się tu tak silne więzi mieszkańców z biblioteką, że traktują ją trochę jak swój dom. „Kronika” nie jest miejscem na dłuższe teksty, dlatego artykulik Anny Szczepaniak (kieruje tą filią), potwierdzający powyższą refleksję zamieszczamy pod specjalnym linkiem, czyli TUTAJ >>.
17 października 2015
Chocianów
Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej w Chocianowie postanowili w sposób interaktywny przekazać dzieciom wiedzę o życiu codziennym w dawnej polskiej wsi. Oddajmy im głos: „Dzieci zagościły w miniaturowej zagrodzie i zobaczyły sprzęty gospodarskie. Poznały działanie i przeznaczenie żelazka z duszą, lampy naftowej, kołowrotka, stolnicy, sierpa, siekiery. Wysłuchały historii przedstawionej na obrazie. «Zbadały» zawartość wozu, który zajechał do zagrody, łatwo domyśliły się, kto zrobił dziurę w worku z warzywami i dlaczego gospodarz zatkał ją wiechciem siana”.

Czy to, że ta dawna wieś jest już tylko przeszłością, oznacza, że wiedza o niej jest dzieciom epoki internetu, telefonów komórkowych i tabletów niepotrzebna? Przecież bez niej i w internecie i na tablecie wielu rzeczy mogą nie zrozumieć... Brawo za wybór tematu!
19 października 2015
Ludwikowice Kłodzkie
Miejska Biblioteka Publiczna urządziła spotkanie z Pawłem Jeżewskim, który przez lata zbierał materiały dotyczące wojennych losów Ludwikowic Kłodzkich. Posłużyły mu one do napisania debiutanckiej książki historycznej „Nazistowskie tajemnice Ludwikowic Kłodzkich 1939-1945: kompleks Gontowa – Riese. Fabryka amunicji – Dynamit Nobel AG”.


Przygarnianie ludzi ogarrniętych pasją regionalistyczną powinno być jednym z podstawowych zadań biblioteki... Popieramy!
19 października 2015
Męcinka
Biblioteka w Męcince zaangażowała się we współorganizowanie Trzeciego Kresowego Koncertu Galowego „Polsko moja” w ramach XIV Legnickich Dni Kultury Kresowej. Wzięli w nim udział artyści z Ukrainy, Białorusi i Polski.
20 października 2015
Ołdrzychowice
Przedszkolaki z Ołdrzychowic były umówione na spotkanie w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko (z s. w Ołdrzychowicach). W czasie, kiedy miały do biblioteki pojechać, lunął ulewny deszcz. Wtedy bibliotekarze zapakowali EkoPakę i tablety, sami pojechali do przedszkola i przeprowadzili zajęcia.


? No comments. Tylko prawdziwy – jak to dziś mówią – szacun!
20 października
Mrozów (gm. Miękinia)
Biblioteka w Mrozowie urządziła niewielką wystawę dokumentów i zdjęć obrazujących początki osadnictwa w powojennym Mrozowie, które zapewne pozyskała od mieszkańców.

?
Odkrywają przeszłość wsi – skromnie wprawdzie, ale i to ma swoją wagę, bo jeszcze niedawno na tzw. Ziemiach Zachodnich potrzeba dokumentowania przeszłości najbliższej okolicy pojawiała się głównie w miastach i miasteczkach, rzadziej na wsi.
20 i 21 października 2015
Dzierżoniów, Niemcza
W MBP w Dzierzoniowie i w MiGBP w Niemczy odbyły się szczególne spotkania autorskie dla dzieciaków. Pisarka  – Monika Sawicka – nie tylko opowiadała o swojej twórczości, ale zaproponowała młodym czytelnikom coś w rodzaju warsztatów, podczas których przygotowywali własną „Książkę marzeń” (posługiwano się techniką kolażu).

21 października 2015
Wądroże Wielkie
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wądrożu Wielkim ogłosiła na bibliotecznej stronie www apel do mieszkańców, żeby uważali na oszustów, wyłudzających pieniądze na remont biblioteki. Dobitnie stwierdzając, że żadnej zbiórki pieniędzy Biblioteka nie prowadzi.


Czego to się ludzie nie imają. O sposobie „na wnuczka” już większość wie, więc może „na bibliotekę” się uda..
22 października 2015
Mościsko Dzierżoniowskie
Władysław Stanisław Reymont został patronem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów z s. w Mościsku. Uroczystość nadania imienia odbyła się w tamtejszym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym. Był obecny wojewoda dolnośląski i członek Zarządu Województwa, dyrektorzy ważnych instytucji i przedstawiciele władz samorządowych. Występowały zespoły folklorystyczne, pokazano montaż poetycko-muzyczny, odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenie. Najbardziej malowniczy okazał się pomysł przemarszu przez wieś Ostroszowice pochodu mieszkańców w ludowych strojach, świadomie nawiązujący do opisywanego przez Reymonta w „Chłopach” paradowania przez wieś w odświętnych ubraniach. Bibliotekarze zanotowali, że „napotykani po drodze ludzie  zachwycali się tymi strojami”.


Mówiąc językiem Reymonta: „tacy byli strojni, że aż oczy rwało...” A oto link do strony, na której znajdzie Państwo zdjęcia z tego pochodu >>
22 października 2015
Góra
Biblioteka Miejska w Górze we współpracy z Zespołem Nauczycieli ProBono zorganizowała uroczystość upamiętniającą postać św. Jana Pawła II (przypomnijmy, że 22 X jest ustanowiony dniem liturgicznego wspomnienia o naszym papieżu). Odbyła się msza św., a po niej aktor Zbigniew Waleryś zaprezentował „Tryptyk rzymski”.
23 października
Zgorzelec
W Miejskim Domu Kultury otwarto wystawę, wymyśloną i zorganizowaną przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Bibliotekarze poprosili mieszkańców o przynoszenie zdjęć ukazujących miasto w minionych dziesięcioleciach. Ekspozycji nadano tytuł „70 lat Zgorzelca – spojrzenie retrospektywne”.

Ten sposób zawsze świetnie się sprawdza, bo ma posmak czegoś nieznanego, nowo odkrytego. Wartością samą w sobie jest też wydobycie na widok publiczny tego, co spoczywa w prywatnych domowych szufladach... (z jak najlepszymi intencjami!).
26 października 2016
Ząbkowice
Fundacja Banku Zachodniego sfinansowała powiatowy Konkurs Poezji Religijnej urządzony przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ząbkowicach.


Bank? Trzeba mieć wejścia...
27 października 2015
Miłków
Biblioteka Publiczna Gminy Podgórzyn z s. w Miłkowie też ma już czytaka. Uzyskała go dokładnie tak samo jak MBP w Głuszycy.

Patrz – 13 października. Głuszyca
28 października 2015
Wołów
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna rozpoczęła wydawanie „Kulturalnika”, który co miesiąc przynosi informacje o tym, co się będzie działo w Bibliotece i w Wołowskim Ośrodku kultury.


Życzymy wysokich nakładów!
28 października 2015
Bolków
Czytelnicy pojawili się na tych zajęciach ze skrawkami tkanin, nożykami do tapet i długimi igłami. Bo Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Bolków zorganizowała im (dwa razy na tydzień) warsztaty wykonywania bombek techniką „kimekomi” (japońska technika, u nas wykorzystywana głównie do zdobienia styropianowych bombek, jajek itp. Polega na wciskaniu skrawków materiału w drewno lub styropian).
28 października 2015
Twardogóra
Prelekcje astronomiczne w bibliotece. Tego dnia zostały wznowione po wakacyjnej przerwie. Bo w twardogórskiej bibliotece działa Klub Astronomiczny. Prelegentem jest astroamator z Twardogóry.


Ciekawe, czy w bibliotece jest szansa na obserwacje astronomiczne. Bo pomysł na klub świetny, ale mimo wszystko teleskop by był potrzebny...
30 października 2015
Ruszów
W Bibliotece w Ruszowie (Filia BPMiG w Węglińcu) odbyłą się siedmiogiodzinna „lekcja biblioteczna”, a ściślej nocna przygoda z „Krzyżakami” Henryka Sienkiewicza. Co można przez 7 godzin robić z „Krzyżakami”? Odpowiada prowadząca tę „lekcję” nauczycielka: „...Muszę przyznać, że dostępność pomieszczeń miejscowej biblioteki (także na nocleg), a przede wszystkim - zaangażowanie i otwartość Pani Jadwigi na dziwne pomysły, są dobrodziejstwem, z którego warto i trzeba skorzystać. (...) A tematów do omawiania było sporo: co jedli i jak mieszkali nasi przodkowie? Jakie stroje nosili? W jaki sposób powstał i funkcjonował Zakon Krzyżacki? Jaki był stan medycyny w średniowieczu? Przeprowadziłam konkurs znajomości lektury (...). Odbył się także konkurs rozpoznawania naparów ziołowych - ich smaku i przeznaczenia. (...) Dodatkową atrakcją była ciekawa prelekcja na temat historii samego zakonu i słodkie, czekoladowe nagrody. Dziewczęta upiekły pyszne, drożdżowe bułeczki (prawie jak średniowieczne kołacze).  A później już prawdziwy seans kinowy - prawie trzy godziny z filmem opartym na dziele Sienkiewicza. (...) Nikt z obecnych się nie wyspał, ale pobiliśmy rekord: nasza lekcja trwała aż 7 godzin!”.


Tu współpraca bibliotekarki z nauczycielką sprawiły, że klasyka ożyła na nowo dla młodych czytelników. Bardzo mądre podejście...
30 października 2015
Boguszyce
Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci i młodzież na zabawę (z dyskoteką!) z okazji Halloween...
31 października 2015
Lwówek Śląski
Dziesięć tysięcy złotych dofinansowania uzyskała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim, której Oddział Dziecięco-Młodzieżowy wziął udział w konkursie grantowym „Na dobry początek” zorganizowanym przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego. Spośród 742 wniosków wybrano 50 projektów, wśród których znalazła się lwówecka propozycja działań skierowanych do najmłodszych mieszkańców miasta i gminy, ich rodziców i opiekunów – „Poznaję i chronię środowisko – razem z mamą”. Pieniądze posłużą do stworzenia w bibliotece miejsca spotkań dla rodziców z małymi dziećmi.


To jedyna biblioteka z województwa dolnośląskiego, której udało się ten grant zdobyć. Oprócz niej dofinansowanie uzyskała jeszcze jedna dolnośląska fundacja i dwa stowarzyszenia.
październik i listopad 2015
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zorganizowała w dwóch swoich filiach konsultacje pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przez dwa miesiące, w każdy czwartek pracownicy MOPS-u dyżurują przez dwie godziny.


W MBP we Wrocławiu imprez huk! Ale wybraliśmy tę informację, bo pokazuje, że w ofercie bibliotecznej mogą się pojawiać nie tylko elementy związane z kulturą.

– – – – – – – – – –
22 czerwca 2015
Niechlów
Zmarła Czesława Gierycz, kierowniczka Gminnej Biblioteki w Niechlowie. Z bibliotekami w Sicinach i Niechlowie była związana od 1976 r. Bardzo aktywnie rozwijała działalność kulturalną, dbała o upowszechnianie czytelnictwa, zakładała na swoim terenie Dyskusyjne Kluby Książki, organizowała wycieczki, działała społecznie w Stowarzyszeniu „Ujście Baryczy”. Pozostanie w pamięci środowiska jako osoba nadzwyczaj ciepła, pełna życia, życzliwa dla ludzi. Cześć jej pamięci!


Ta wiadomość jest spóźniona, ale otrzymaliśmy ją po opublikowaniu wakacyjnej edycji DKB. Nie mogliśmy jej jednak pominąć. Chcemy też prosić Państwa o przysyłanie do redakcji naszego portalu () informacji o bibliotekarzach, którzy odchodzą... Pragniemy uczcić ich pamięć choćby w taki sposób. I dać znać wszystkim Koleżankom i Kolegom.