Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
W roku 2015 zmarło dwóch noblistów – Günther Grass i Thomas Tranströmer. Od nich zaczynamy wypominkowy spis autorów zagranicznych. Ważnych twórców z różnych krajów zmarło, oczywiście, więcej niż ci, których ten spis objął. Zdecydowaliśmy się jednak ująć tylko tych, których książki znajdują się w naszych zbiorach. Informacje o tym, co mamy, znajdują się pod notkami biograficznymi. Wypominki pisarzy polskich TUTAJ >>.
Günter Grass
(ur. 16 października 1927 w Gdańsku, zm. 13 kwietnia 2015 w Lubece)
Niemiecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, ilustrator, grafik, rzeźbiarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1999 roku. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z powieści „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” i „Psie lata”, przedstawiająca rozwój faszyzmu i wojnę poprzez historie, których akcja rozgrywa się w Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym, „małej ojczyźnie” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.

W naszych zbiorach znajdziecie Państwo wiele powieści Noblisty (także wiersze), zarówno w przekładach, jak i w oryginale (Biblioteka Niemiecka).

Tomas Gösta Tranströmer
(ur. 15 kwietnia 1931 w Sztokholmie; zm. 26 marca 2015)
Szwedzki poeta, pisarz i tłumacz. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 2011. Komitet Noblowski uzasadniał przyznanie nagrody tym, że jego poezja „w zwięzłych i przejrzystych obrazach daje nam ożywcze spojrzenie na rzeczywistość”. Dzieła szwedzkiego Noblisty tłumaczono na ponad 60 języków.

U nas są dwa zbiory jego wierszy: „Podsłuchany horyzont” (2005) i „Moja przedmowa do ciszy” (1992).

Terry Pratchett
(ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015)
Brytyjski pisarz fantasy i science fiction, jeden z najlepiej sprzedających się i najchętniej czytanych. Pupularność zdobył jako autor cyklu „Świat Dysku”, trylogii Nomów i cyklu powieściowego „Opowieści o Johnnym Maxwellu”. Jego ksiązki przełożono na 33 języki. Określa się je mianem „kultowych”.

W zbiorach DBP ten autor jest znakomicie reprezentowany – zarówno w przekładach, jak i w oryginale (w American Corner) i w formie audiobooków (Oddział Kasiązki Mówionej).

Henning Mankell
(ur. 3 lutego 1948 w Sztokholmie, zm. 5 października 2015 w Göteborgu)
Szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser i autor sztuk teatralnych. Jego twórczość jest zaangażowana społecznie, opisuje relacje międzyludzkie. Jednak najbadziej znany jest cykl powieści kryminalnych, którego bohaterem jest komisarz Kurt Wallander.

W naszych zbiorach znajdziecie Państwo kilkanaście powieści, zarówno w formie drukowanej, jak w postaci audiobooków (Oddział Książki Mówionej).

Edgar Laurence Doctorow
(ur. 6 stycznia 1931 w Nowym Jorku, zm. 21 lipca 2015 w Nowym Jorku)
Pisarz amerykański. W swoich powieściach ukazuje szeroką panoramę amerykańskiej rzeczywistości wybranej epoki i poddaje krytyce funkcjonujący w USA system społeczny. Najsłynniejszym utworem Doctorowa jest wielowątkowy, rozgrywający się w pierwszych latach XX wieku „Ragtime”. Ten utwór i kilka innych powieści Doctorowa (m.in. „Witajcie w ciężkich czasach”)  przeniesiono na ekran filmowy.

Wszystkie najważniejsze powieści Doctorowa mamy w przekładach i w oryginale (te ostatnie w American Corner).

Yaşar Kemal (właśc. Kemal Sadik Gökçeli)
(ur. 6 października 1923 we wsi Gökçedam, w Imperium Osmańskim, zm. 28 lutego 2015 w Stambule)
Kurdyjski prozaik, poeta i obrońca praw człowieka, aktywny działacz na rzecz utworzenia niepodległego Kurdystanu. Był wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy tureckich. Jego powieść „Ince Memed” została przetłumaczona na ponad 40 języków.

Mamy książki tego pisarza, ale tylko w przekładach francuskich – w Bibliotece Romańskiej.

Enrique Moriel (właśc. Francisco González Ledesma)
(ur. 17 marca 1927 w Barcelonie, zm. 2 marca 2015 w Barcelonie)
Hiszpański pisarz, dziennikarz, autor powieści kryminalnych i powieści noir a także komiksów. Publikował pod własnym nazwiskiem, a także pod pseudonimami Silver Kane oraz Enrique Moriel. Na język polski została dotychczas przetłumaczona jego powieść „Miasto poza czasem”.

„Miasto...” jest w naszych zbiorach w formie tradycyjnej i jako audiobook.

Jackie Collins
(ur. 4 października 1937 w Londynie, zm. 19 września 2015 w Los Angeles)
Brytyjska pisarka, autorka powieści sensacyjno-obyczajowych, których akcja toczy się w świecie ludzi bogatych i sławnych, najczęściej w Hollywood. Ukazały się w wielomilionowych nakładach, były przenoszone na ekran filmowy, przekładane na 40 języków.

W naszych zbiorach znajduje się kilkanaście powieści Jackie Collins w polskich wydaniach.

Tanith Lee
(ur. 19 września 1947, Londyn, zm. 24 maja 2015 w East Sussex)
Brytyjska pisarka science fiction, autorka horrorów i fantasy. Wydała 95 powieści (!) i 230 opowiadań.

Trzy spośród tych prawie stu powieści – „Kierunek: Papuzia Wyspa”, „Piratika. Akt 1” i „Demon ciemności” – mamy w naszych zbiorach.

Colleen Margaretta McCullough
(ur. 1 czerwca 1937 w Wellington, zm. 29 stycznia 2015 w Norfolk)
Pisarka australijska, zasłynęła „Ptakami ciernistych krzewów”, wg których nakręcono serial telewizyjny. Jest też autorką takich głośnych książek jak „Pieśni o Troi”.

Kilka powieści tej pisarki, także wymienione wyżej, mamy w naszych zbiorach – w przekładach, w oryginale (w American Corner) i jako audiobooki (oddział Książki Mówionej).

Barbara Vine (właśc. Ruth Barbara Rendell)
(ur. 17 lutego 1930 w Londynie, zm. 2 maja 2015)
Brytyjska autorka powieści detektywistycznych, thrillerów psychologicznych i opowiadań.

Mamy pięć powieści w języku angielskim (w American Corner) oraz w przekładzie „Kamienny wyrok” w wersji drukowanej i jako audiobook (oddział Książki Mówionej).

Klaus Rifbjerg
(ur. 15 grudnia 1931 w Kopenhadze, zm. 4 kwietnia 2015)
Prozaik, dramaturg i poeta duński, także literaturoznawca i filolog. Akcja jego społeczno-obyczajowych powiesci jest osadzona w rzeczywistości powojennej.

W naszym księgozbiorze dwie powieści – „Miłośnik opery” oraz „Sobowtór”.

Eduardo Germán María Hughes Galeano
(ur. 3 września 1940 w Montevideo, zm. 13 kwietnia 2015, w Montevideo)
Urugwajski dziennikarz, autor książek łączących dokument i fikcję, reportaż, rozważania polityczne i refleksję historyczną. Tłumaczono je na wiele języków świata.

U nas: dwie książki w przekładach polskich.

Walentin Grigorjewicz Rasputin
(ur. 15 marca 1937 w Ust-Uda, zm. 14 marca 2015 w Moskwie)
Pisarz radziecki i rosyjski. Urodził się i dużą część życia przeżył w obwodzie irkuckim na Syberii Wschodniej. W swych dziełach podejmował problematykę wiejską. Najbardziej znane jego powieści to „Pożegnanie z Matiorą” i „Żyj i pamiętaj”.

Oba wymienione wyżej tytuły są w naszych zbiorach.

Miriam Akavia (właśc. Matylda Weinfeld)
(ur. 20 listopada 1927 w Krakowie, zm. 16 stycznia 2015 w Tel Awiwie)
Izraelska pisarka i tłumaczka. Jej książki są opowieściami o własnym dzieciństwie, ale także o Holocauście, z którego ocalała i o przeżyciach wojennych. Była przewodniczącą Towarzystwa Izrael – Polska.

Cztery spośród jej książek znajdziecie Państwo w naszych zbiorach.

André Brink
(ur. 29 maja 1935 we Vrede, zm. 6 lutego 2015 na pokładzie samolotu lecącego do Cape Town)
Południowoafrykański powieściopisarz, tłumacz, dramaturg i eseista. Pisał po angielsku i w języku afrikaans. Uczestniczył w ruchu literackim, który starał się występować przeciw apartheidowi.Jego powieści tłumaczono na ponad 30 języków.

W naszych zbiorach „Tamta strony ciszy” (2005) i „Ambasador”” (1994).

Philip Levine
(ur. 10 stycznia 1928, zm. 14 lutego 2015)
Poeta merykański, laureat Nagrody Pulitzera, znany z wierszy, których najważniejszym tematem jest życie rodzinne i społeczne ludzi pracy Detroit, na tle ich sytuacji ekonomicznej.

W naszych zbiorach mamy jeden tom jego poezji – „Miasto marzeń”.

Fritz Joachim Raddatz
(ur. 3 września 1931 w Berlinie, zm. 26 lutego 2015 w Zurychu)
Niemiecki pisarz, historyk literatury, eseista i dziennikarz, autor biografii.

W naszej Bibliotece Niemieckiej znajduje się napisana przez niego biografia Heinricha Heinego (oczywiście w oryginale).

François Maspero
(ur. 19 stycznia 1932, zm. 11 kwietnia 2015)
Francuski pisarz, publicysta, tłumacz, wydawca i księgarz. Autor licznych artykułów, reportaży (m.in. w „Le Monde”). Reporterskiego rysu nie brakuje także jego powieściom.

Dwie z nich – w edycjach francuskich – posiada nasza Biblioteka Romańska.
Linki do zdjęć wykorzystanych w winiecie: Mankell >>   Grass >>  Tranströmmer >>  Pratchett >>